Argo bagš

Argo bagš (učitel Argo) aka Professor Argo, vlastním jménem Ariunbold Batsukh, patří mezi svérázné postavy mongolské společenské scény. Měla jsem za to, že napsat krátké pojednání o Argo bagšovi a otevřít jím novou kategorii „Osobnosti“ nebude nic těžkého, nicméně opak je pravdou. Ukázalo se, že celebrita jménem Argo je vpravdě dost těžko uchopitelná.

Argo bagš (*1966) je učitel jazyků. Nejčastějším přívlastkem spojovaným s jeho jménem, chtělo by se říci téměř ustáleným okrasným epitetem, je jeho plynná znalost pětadvaceti světových jazyků. Vyskytují se dokonce údaje, že se je všechny naučil sám a během jednoho roku. V roce 2011 si ovšem během rozhovoru pro televizní pořad „Gambir“ (placka, lívanec) uřízl celonárodní ostudu, když poměrně banální větu nedovedl přeložit ani do jednoho cizího jazyka. Později pak v jiném rozhovoru upřesnil, že on sám nikdy netvrdil, že všechny ty jazyky plynně ovládá, to že si vymyslili novináři. On prý se pouze zabýval jejich lingvistickým studiem. Faktem je, že Argo napsal zatím sedm učebnic pro samouky, populární tzv. „domácí učitele“ angličtiny, němčiny, francouzštiny, japonštiny, korejštiny, čínštiny a italštiny a jeho jazykové učebnice se pravidelně řadí mezi národní bestsellery. Kromě toho provozuje vlastní jazykové centrum, kde tyto jazyky vyučuje. Jeden z jeho kurzů slibuje osvojení si jazyka během čtrnácti dnů díky jím vyvinuté revoluční metodě výuky. Argo bagš je totiž také svérázným pedagogem a teoretikem metodiky výuky cizích jazyků, založené na nepřetržitém hlasitém opakování základních jednoduchých frází. Jak píše ve své knize humorných autobiografických povídek s názvem „21 tisíc“, rané rozpracovávání této metody bylo údajně příčinnou jeho pozdější hospitalizace v psychiatrické léčebně. Na základě této metody také natočil hudebně-výukový videoklip „This is a pen“, který ho vynesl takřka na vrchol jeho slávy. Pro velký úspěch později nahrál i jeho německojazyčnou obdobu (v níž skutečně hovoří německy). Tuhle se na ně můžete podívat:

 

Kromě pedagogické činnosti Argo vyvíjí i aktivity v jiných oblastech. V roce 2012 sepsal a vydal zmíněnou knihu humoristických vyprávění (ukázku z ní brzy najdete v naší „Stepní čítance“) a ve stejné době připravoval i vlastní komediální šou, jíž měl podle svých slov pozvednout mongolskou zábavní scénu na zcela novou úroveň (v Mongolsku mají komediální divadelní představení dlouhou tradici a jsou velmi populární). Bohužel, počin se nesetkal s valným úspěchem u obecenstva.

Argo bagš má rovněž značné esoterické ambice. Po demokratické revoluci patřil údajně k prvním komerčním šamanům, tato jeho aktivita však netrvala příliš dlouho, anebo o ní přinejmenším nejsou dostupné informace. Dodnes se nicméně k šamanismu aktivně hlásí. Z toho důvodu se také řídí původním čingischánovým kalendářem, podle něhož několikrát do roka organizuje obřady uctívání mongolských devíti korouhví (podrobněji o významu tohoto symbolu mongolské státnosti tradovaném od dob Čingischána snad někdy později). Pokud jste se také jako já divili, že 21.12. 2012 nepřišel očekávaný konec světa, tak i to je zásluha Argo bagše – pomocí obřadů ve všech 21 ajmacích Mongolska se mu podařilo tuto nevyhnutelnou katastrofu odvrátit, jak o tom vzápětí informoval na svém FB profilu.

V posledních letech se Argo vrhl i na politiku. Letos nepříliš překvapivě, nicméně neúspěšně kandidoval do parlamentu. Kandidoval jako nezávislý, ačkoli se v minulém roce stal členem Mongolské lidové revoluční strany (původní, víceméně nereformovaná komunistická strana Mongolska). Jak posléze vyšlo najevo, vstoupil navíc ve stejné době paralelně i do Demokratické strany (jedna ze dvou největších politických stran v Mongolsku, u moci řadu let až do letošních červnových voleb). Coby na slovo vzatý odborník na sebe-propagaci natočil před volbami silně sociálně kritický hip hopový song. Pozoruhodnější však je jeho předvolební spot, v němž na pozadí záběrů jakési parlamentní bitky a za zvuků chilské písně “Venceremos” prohlašuje, že pokud mu v parlamentu v boji se zloději nebudou stačit slova, bude se bít svou nohou. Načež vytáhne z pod stolu protézu – noha mu byla loni kvůli cukrovce amputována – a v duchu své pedagogické metodiky skanduje: „venceremos – my zvítězíme – venceremos – my zvítězíme“.

Tolik v kostce Argo bagš – učitel jazyků, šaman, politik a bavič.