Dětský spánek střeží liška

detsky-spaci-pytelvak-pro-miminka (1)V pozdním jaře přibyl do rodiny pohledných a praktických produktů, které náš Khar Shar nabízí, roztomilý výrobek velmi nedávno založené maličké mongolské značky, nesoucí poetický název „Unegchen“ čili „lištička“, a sice baby sack neboli vak pro mimina. Terminologií tohoto druhu si opravdu nejsem jistá, proto mě omluvte, dalo by se to nejspíš zrovnatak dobře pojmenovat dupačky na jednu nohu – tzv. dupačka, dětský kokon či lépe česky zámotek (s rukávky), pouzdérko na dítě atp. Ve skutečnosti je však tento výrobek co do využití ještě univerzálnější, neboť jej lze rozepnutím spodního zipu proměnit v tradiční mongolský kabátek dél  v batolecí verzi. Odtud mongolský termín „uglá barivč“, což lze dost neotesaně převést jako „navlékací měkký dél pro mimina“.

Garaany_business_Taniltsuulga-174913-115306275120180228174931

V dubnu jsem navštívila miniaturní pracoviště tohoto startupu,  seznámila se s mladou sympatickou zakladatelkou značky, paní Bolorčimeg, a zeptala se jí na pár věcí o jejím právě se líhnoucím podniku.  

Paní E. Bolorčimeg, zakladatekla startupu "Unegchen"
Paní E. Bolorčimeg, zakladatekla startupu “Unegchen”

Mohla byste říci nejprve pár slov o sobě?

Jmenuji se Bolorčimeg a jsem designér. Vystudovala jsem obor management kultury a umění, ale v tomto oboru jsem nikdy nepracovala, byla jsem zaměstnaná jako manažer v Centru výtvarné textilní tvorby technikou sešívání. Potom jsem měla dítě a v  době, kdy jsem s ním začala být doma, mi lékaři říkali, ať miminko hned od narození dobře oblékám a nevážu do zavinovačky, že pro vývoj kyčlí je dobré, aby mohlo volně pohybovat nohama. A tak, když jsem byla doma s dítětem, mě na základě všemožných potíží, se kterými jsem se potýkala v souvislosti s dětským oblečením, napadlo udělat právě tenhle výrobek.

V čem je Váš výrobek zvláštní?

Náš výrobek představuje novou myšlenku, jak skloubit mongolský barivč (dél z měkkého materiálu pro mimina), ten tradiční barivč se současným, moderním využitím. Je ho možné oblékat na více způsobů, je k němu pás na ruce a dole má zip, takže ho lze použít pro dítě tak od tří do osmi až devíti měsíců místo zavinovačky (pásem lze převázat ruce) nebo jako spací pytel. Později když dítě začne chodit, dá se ten zip dole rozepnout a dítě to může nosit jako měkký kabátek dél zhruba až do dvou let. Dá se to nosit třemi až čtyřmi způsoby. Některé z našich výrobků mají dole patentky, které když se zapnou, vzniknou nohavice a je z toho kombinéza. To máme zatím pouze jako zkušební model, který reaguje na problém, že ten vak, jak je dole uzavřený, se nedá nosit do sportovního kočárku nebo třeba dětského  nosítka, kde je potřeba umístit nožičky dítěte od sebe. Takže když se vak uprostřed zapne na patentky, vzniknou nohavice a je z toho kombinéza. A naopak, když se patentky rozepnou a zapnou na druhé straně, dá se to opět použít jako zavinovačka nebo spací pytel a využití výrobku je ještě univerzálnější. To máme zatím jako zkušební model, na kterém ještě musíme dále pracovat a vylepšit různé drobné nedostatky. Potom bude možné výrobek používat třemi až čtyřmi různými způsoby.

Kromě toho dáváme zboží zákazníkům do plátěné tašky. Když už jsem svému výrobku dala takové pěkné jméno, nechtěla jsem, aby se balil do plastu a vůbec mám pocit, že obzvláště ze zboží určeného dětem by neměla zůstávat hromada odpadků. Takže i na cedulky používáme recyklovaný papír.

detsky-spaci-pytelvak-pro-miminka

Jaké pro své výrobky používáte materiály?

Hodně jsme to studovali a dlouho vybírali, aby to byly materiály, které dítě nedráždí, nevyvolávají alergie. Vybrali jsme tenhle materiál, který je z čisté bavlny, na vnitřní podšívku používáme bavlněný flanel na dětské zavinovačky. No a i na ostatní doplňky a podobné věci používáme materiály vždy s ohledem na to, aby byly pro dítě měkké a příjemné.

detsky-spaci-pytelvak-pro-miminka (3)

Odkud materiály kupujete?

Materiál nakupuji v obchodech s korejskými metrovým zbožím a tak podobně. Nakupuji na domácím trhu. Máme také zkušební model z vlněného materiálu, který je vyroben z mongolské ovčí vlny. Ale to je zatím jen ve zkušební fázi, takže na tom ještě budeme dále pracovat.

Kdy jste vlastně značku založila?

Fungujeme od listopadu loňského roku, ale značku, tenhle výrobek nosím v hlavě už od srpna 2016. Od té doby jsem nápad začala rozvíjet, a to společně s textilní technoložkou, se kterou jsem tehdy byla zaměstnaná. Nejdřív jsem neměla možnost svůj výrobek realizovat, byl to jenom nápad. Potom jsem se účastnila školení, která organizuje Centrum žen podnikatelek. Absolvovala jsem řadu různých školení, díky nimž jsem ze svého výrobku udělala značku, na které mohu  dále pracovat a rozvíjet ji. Byla jsem totiž vybrána mezi účastníky čtyřměsíčního intenzivního programu podnikatelského inkubátoru, v rámci něhož jsem získala také první finanční a materiální podporu, takže jsem mohla zakoupit dva stroje nezbytné pro výrobu. Kromě toho jsem získala řadu cenných rad a zkušeností, jak vést a rozvíjet vlastní podnikání. Učí se tam vše počínaje dovedností samostatně vypracovat podnikatelský projekt a způsoby jak jej představit investorům konče, nebo také jak jednat se zákazníky a jaké jsou možnosti zajištění odbytu výrobků. Kromě tohoto čtyřměsíčního programu mám po dobu jednoho roku možnost využívat mentora, který je odborníkem na marketing a prodej a kterého mohu kdykoli požádat o radu, což je velmi přínosné.

IMG_20180419_124126

Intenzivnější činnost tedy provozujeme od listopadu, vešli jsme trošku ve známost a teprve teď od ledna jsme zahájili prodej. Na výrobě se kromě mě podílí ještě textilní technolog a dva až tři šiči.

detsky-spaci-pytelvak-pro-miminka (2)

Proč jste svou značku pojmenovala právě „lištička“ a proč jste lišku učinila i logem své značky? Co vlastně pro Mongoly liška představuje?

Mongolové od dávných dob věří, že liška vchází dítěti ve spánku do snů, posedne dítě a říká mu různé věci, například: „Tvoje maminka tady není, odešla daleko,“ načež se dítě rozpláče. Potom mu zas povídá: „Ale ne, dělala jsem si legraci, maminka tady je, je tady,“ takže se dítě uklidní, směje se. Pokud je ale u dítěte pověšená plstěná lištička, kterou mu táta vystříhl, tak ta liška, která přišla do jeho snu, si pomyslí, aha, tady u toho dítěte už jedna liška je, to já si s ním nemůžu hrát, a zase odejde. Proto rodiče dítěti vystřihují plstěnou lišku, aby klidně spalo a nic je ve spánku nerušilo.

IMG_20180419_124213